ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Իշխան Սաղաթելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, նորաստեղծ բարեկամական խմբերի համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում: «Չնայած երկու երկրների միջեւ առկա մեծ հեռավորությանը` Հայաստանն ու Արգենտինան մի շարք ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորություններ ունեն՝ հատկապես հաշվի առնելով Արգենտինայում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը»,-ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը: Նա կարեւորել է հատկապես տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը` անհրաժեշտ համարելով գյուղատնտեսության բնագավառում արգենտինական փորձի կիրառումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի հետպատերազմյան իրավիճակին: Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունները եւ ագրեսիան` կարեւորելով այդ հարցում բարեկամ եւ գործընկեր երկրների աջակցությունը: Այս համատեքստում դեսպանը նշել է, որ Արգենտինան՝ որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր, մշտապես  հայ ժողովրդի կողքին է:
Դեսպանը նույնպես ընդգծել է բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը, փոխայցերի կազմակերպումը: Մարիանո Վերգարան համաձայնել է, որ Արգենտինան եւ Հայաստանը երկար տարիների եղբայրական ու բարեկամական սերտ կապեր ունեն, եւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա: Նա ներկայացրել է դեսպանատան գործունեությունը, խոսել իրականացվելիք ծրագրերի մասին: Առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանում բացել Արգենտինայի առեւտրային պալատ` նպատակ ունենալով զարկ տալ փոքր եւ միջին բիզնեսին:

On November 24, the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-Argentina Friendship Group Ishkhan Saghatelyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to the Republic of Armenia Mariano Vergara.
Welcoming the Ambassador, Ishkhan Saghatelyan highlighted the development of the parliamentary relations between Armenia and Argentina, the deepening of the cooperation between the newly created friendship groups, as well as the collaboration on the international platforms. “Despite the large distance between two countries, Armenia and Argentina have wide possibilities of the cooperation in a number of spheres, especially taking into account the existence of the large Armenian community in Argentina,” the NA Vice President underlined. He highlighted the deepening of the cooperation especially in the economic sphere, considering the implementation of the experience of Argentine in the field of agriculture necessary.
The interlocutors referred to the post-war situation of Armenia. Ishkhan Saghatelyan presented the encroachments and aggression of Azerbaijan against the RA sovereign territory, highlighting the support of friendly and partner countries on that issue. In this context, the Ambassador stated that Argentine, as a friendly country of Armenia, is always by the side of the Armenian people.
The Ambassador also emphasized the necessity of close cooperation of the friendly groups and the organization of mutual visits. Mariano Vergara has agreed that Argentina and Armenia have brotherly and friendly ties many years, and there is great potential of cooperation in a number of spheres. He presented the activities of the Embassy and spoke about the programs to be implemented. In the near future, it is planned to open a Chamber of Commerce of Argentine in Armenia aimed at promoting to small and medium business.