ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Իշխան Սաղաթելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, նորաստեղծ բարեկամական խմբերի համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում: «Չնայած երկու երկրների միջեւ առկա մեծ հեռավորությանը` Հայաստանն ու Արգենտինան մի շարք ոլորտներում համագործակցության լայն հնարավորություններ ունեն՝ հատկապես հաշվի առնելով Արգենտինայում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը»,-ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը: Նա կարեւորել է հատկապես տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը` անհրաժեշտ համարելով գյուղատնտեսության բնագավառում արգենտինական փորձի կիրառումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի հետպատերազմյան իրավիճակին: Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունները եւ ագրեսիան` կարեւորելով այդ հարցում բարեկամ եւ գործընկեր երկրների աջակցությունը: Այս համատեքստում դեսպանը նշել է, որ Արգենտինան՝ որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր, մշտապես  հայ ժողովրդի կողքին է:
Դեսպանը նույնպես ընդգծել է բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը, փոխայցերի կազմակերպումը: Մարիանո Վերգարան համաձայնել է, որ Արգենտինան եւ Հայաստանը երկար տարիների եղբայրական ու բարեկամական սերտ կապեր ունեն, եւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա: Նա ներկայացրել է դեսպանատան գործունեությունը, խոսել իրականացվելիք ծրագրերի մասին: Առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանում բացել Արգենտինայի առեւտրային պալատ` նպատակ ունենալով զարկ տալ փոքր եւ միջին բիզնեսին:

Вице-спикер НС И.Сагателян встретился с послом Аргентины в РА
24 ноября вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Аргентина И.Сагателян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентинской Республики в РА Мариано Вергарой.
Приветствуя посла, И.Сагателян подчеркнул важность развития парламентских связей между Арменией и Аргентиной, углубления сотрудничества между сформированными группами дружбы, а также взаимодействия на международных площадках. “Несмотря на удаленность двух стран, у Армении и Аргентины есть широкие возможности для сотрудничества в ряде сфер, особенно с учетом наличия в Аргентине крупной армянской общины”, - подчеркнул вице-спикер НС. Он придал особое значение развитию сотрудничества в экономической сфере, считая необходимым применение аргентинского опыта в области сельского хозяйства.
Собеседники обратились к послевоенной ситуации в Армении. И.Сагателян коснулся агрессии и посягательств Азербайджана на суверенную территорию РА, подчеркнув содействие в этом вопросе дружественных стран и партнеров. В данном контексте посол отметил, что Аргентина, как дружеская Армении страна, всегда рядом с армянским народом.
Посол также подчеркнул необходимость тесного сотрудничества групп дружбы, организации взаимных визитов. Мариано Вергара согласился с тем, что Аргентину и Армению связывают давние братские и дружественные отношения, и для сотрудничества в ряде областей налицо весомый потенциал. Он представил деятельность посольства, коснулся реализуемых программ. В ближайшее время в Армении намечается открыть торговую палату Аргентины с целью развития малого и среднего бизнеса.